Potenton Alapítvány
Hírlevélre feliratkozás
Kapcsolat
Rólunk
  • Potenton Alapítvány
  • Koncertek
  • Jegyvásárlás
  • Helyszínek
  • Galéria
  • Hírek
  • English
Kamarakoncert-sorozat
2022. február 22., kedd, 19:00

Bach-est

Drahos Béla Liszt-díjas fuvolaművész és Villányi Dániel zongoraművész koncertje

MŰSOR

Johann Sebastian BACH:
e-moll szonáta BWV 1034
E-dúr szonáta BWV 1035
A-dúr szonáta BWV 1032
g-moll szonáta BWV 1020
h-moll szonáta BWV 1030



Bach e-moll fuvolaszonátája a kötheni évek termése, amikor a zeneszerző Leopold herceg szolgálatában állt zenekarvezetőként és kamaramuzsikusként. Az E-dúr szonatát Bach 1741-es Nagy Frigyes udvarában tett látogatása ihlette, ahova egy évvel azelőtt nevezték ki fiát, Carl Philipp Emanuelt fő csembalistának. Bach a művet Michael Gabriel Fredersdorfnak, a király magántitkárának ajánlotta, aki a királyhoz hasonlóan amatőr fuvolista volt. A négytételes kompozíciók után egy mindössze háromtételes mű következik. Az A-dúr szonáta középső tétele szokatlan módon a párhuzamos hangnemben, a-mollban van. A művet tartalmazó autográfban ez a tétel hiányosan maradt fenn, amit azóta több szerző igyekezett rekonstruálni, így azt csak ezekben a formákban ismerhetjük. A szünet után elhangzó két darab, a g-moll és h-moll szonáta szintén háromtételes. Míg előbbiről tudjuk, hogy talán hegedűn is játszhatták, utóbbi, a fennmaradt kéziratok alapján talán eredetileg más hangszerre készülhetett.  Érdemes megfigyelni a zongora – vagy eredetileg csembaló – szólamának funkcióváltozását a művekben. Az első kettőben csupán a kíséret szerepét ellátó basso continuóként van jelen, feladata főként a harmóniai alátámasztás a balkéz basszus szólamával. A többi szonátában viszont már obligát, vagyis önálló hangszerként vesz részt a zene folyamatában. Szólamaival kiegészíti a fuvolát, imitálja a dallamait, sőt gyakran szinte felesel vele.

Ismerje meg fellépő művészeinket!

DRAHOS Béla Liszt Ferenc-díjas karmester, fuvolaművész, habilitált egyetemi tanár, Székesfehérvár díszpolgára.




Nyolcéves kora óta fuvolázik, 1966 óta a Kaposvári Szimfonikus Zenekar tagja, 1967-től a Kaposvári Csiky Gergely Színház első fuvolása. 1971-ben elnyerte a Concertino Praha 71 nemzetközi zenei verseny első díját, '72-ben a Magyar Televízió Fuvolaversenyének fődíját, '73-ban Pozsonyban az UNESCO nagydíját. 1973 és 1978 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatja tanulmányait.  Ekkor választották a Magyar Állami Operaház első fuvolásának. 1976 és 1993 között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólófuvolistája. 1976-ban megalapítja a Rádiózenekar Fúvósötösét, amellyel 1979-ben elnyerik a Colmari Fúvósötös Verseny fődíját. Szólistaként, kamarazenészként és zenekari tagként számos koncertet ad a világ legrangosabb koncerttermeiben, mint például a londoni Barbican Centerben, a New York-i Carnegie Hallban, a tokiói Suntory Hallban, a Moszkvai Konzervatóriumban, a müncheni Hercules Saalban, a salzburgi Festspielhausban, a Berlini Filmarmóniában. 1988-ban a New Zealand Symphony Orchestra szólistájaként Új-Zélandon vendégszerepel, majd szólóesteket ad Berlinben és Párizsban. 1990-ban Mozart összes fuvolaversenyét lemezre veszi a Hungarotonnal. Karmesteri ambíciói erősödnek Bernstein, Matacic, Inbal, Doráti, Gardelli, Ferencsik irányítása alatt játszva, így 1991-ben beiratkozik Karl Österreicher mesterkurzusára Bécsben, és biztatására még ebben az évben bemutatkozik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara élén, majd az Állami Hangversenyzenekart dirigálja Eisenstadtban. Közben a Kaposvári Szimfonikus Zenekar vezető karnagya lesz, 1993-ban a Magyar Állami Hangversenyzenekar szólófuvolistája és Kobajashi Ken-Ichiro karmester asszisztense. Ezzel a zenekarral karmesterként Angliában, Németországban és Ausztriában turnézik. Megalapítja a Nicolaus Esterházy Sinfonia zenekart, és a Naxos lemezkiadóval felveszik Beethoven majd Haydn összes szimfóniáját. Karmesteri pályafutása során a Rádiózenekart, valamint a MÁV Szimfonikusokat is dirigálja.

VILLÁNYI Dániel, zongoraművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett BA diplomát 2010-ben, ahol mesterei Dráfi Kálmán, Kemenes András, Wágner Rita és Gulyás Márta voltak.




Tanulmányait a weimari Hochschule für Musik Franz Liszt falai között Szokolay Balázs és Larissa Kondrateva növendékeként, majd a tel-avivi Buchmann-Mehta School of Music intézményében Emanuel Krasovsky mellett folytatta. 2013-ban Weimarban megszerezte MA diplomáját is, s ugyanitt felvételt nyert a legmagasabb szintű szólistaképzésre, a Konzertexamenre. Napjainkra már számos nagy sikerű szóló, nagyzenekari és kamarazenei koncertfellépést tudhat maga mögött, olyan kiemelkedő komolyzenei eseményeken és helyszíneken, mint például az ECHO „Rising Stars” nemzetközi koncertsorozata a Művészetek Palotájában. Föllépett Németországban a Jénai Filharmonikus Zenekar szólistájaként, s egyebek mellett Bécsben is több nagy sikerű koncert áll már háta mögött. Karrierjének kiemelkedő állomására 2018-ban került sor, mikor Európa egyik legjelentősebb klasszikus zenei fesztiválján, a Német Rheingau Musik Festivalon előadta Bach Goldberg-Variációit. Kamarazenészként olyan jeles parterekkel játszhatott együtt, mint Fejérvári Zoltán, Mohai Bálint vagy Lydia Rinecker. 2022-ben jelenik meg első szólólemeze az Austrian Gramophone gongozásában.

A hangverseny a Magyar Kodály Társaság Pécs-Baranyai Tagcsoportja, a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI és a Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg.

   

Facebook-esemény: 
https://cutt.ly/lOEBxQW

Szeretettel várjuk! 

Jegyek

Belépőjegy: 2000 Ft, PTE Polgár-jegy 1000 Ft, PTE MK szakmai jegy / Nyugdíjas jegy 500 Ft, CAMERATA bérlet hangversenye

Bővebb információ:
Jegyértékesítés

Online jegyvásárlás

Helyszín

ZMI Liszt Ferenc Hangversenyterem, Zsolnay Kulturális Negyed
7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 37.

Oszd meg másokkal!

Plakát

Olvass minket!

Hírlevél feliratkozás

Elsőként értesítünk legújabb hangversenyeinkről és koncertjeinkről.

Adatkezelési tájékoztatónk.

Kövess minket!

PTE-MK Zeneművészeti Intézet

Keress minket!

Potenton Alapítvány
ZMI

Potenton Alapítvány

7621 Pécs, Szent István tér 17.

info.potentonalapitvany@gmail.com 

PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézet

Székhely: Pécs, Zsolnay Vilmos út 37.
Levelezési cím: 7630 Pécs, Zsolnay Vilmos u. 16.

www.art.pte.hu/zmi