Bach-est
Drahos Béla Liszt-díjas fuvolaművész és Villányi Dániel zongoraművész koncertje
MŰSOR
Johann Sebastian BACH:
e-moll szonáta BWV 1034
E-dúr szonáta BWV 1035
A-dúr szonáta BWV 1032
g-moll szonáta BWV 1020
h-moll szonáta BWV 1030
Bach e-moll fuvolaszonátája a kötheni évek termése, amikor a zeneszerző Leopold herceg szolgálatában állt zenekarvezetőként és kamaramuzsikusként. Az E-dúr szonatát Bach 1741-es Nagy Frigyes udvarában tett látogatása ihlette, ahova egy évvel azelőtt nevezték ki fiát, Carl Philipp Emanuelt fő csembalistának. Bach a művet Michael Gabriel Fredersdorfnak, a király magántitkárának ajánlotta, aki a királyhoz hasonlóan amatőr fuvolista volt. A négytételes kompozíciók után egy mindössze háromtételes mű következik. Az A-dúr szonáta középső tétele szokatlan módon a párhuzamos hangnemben, a-mollban van. A művet tartalmazó autográfban ez a tétel hiányosan maradt fenn, amit azóta több szerző igyekezett rekonstruálni, így azt csak ezekben a formákban ismerhetjük. A szünet után elhangzó két darab, a g-moll és h-moll szonáta szintén háromtételes. Míg előbbiről tudjuk, hogy talán hegedűn is játszhatták, utóbbi, a fennmaradt kéziratok alapján talán eredetileg más hangszerre készülhetett. Érdemes megfigyelni a zongora – vagy eredetileg csembaló – szólamának funkcióváltozását a művekben. Az első kettőben csupán a kíséret szerepét ellátó basso continuóként van jelen, feladata főként a harmóniai alátámasztás a balkéz basszus szólamával. A többi szonátában viszont már obligát, vagyis önálló hangszerként vesz részt a zene folyamatában. Szólamaival kiegészíti a fuvolát, imitálja a dallamait, sőt gyakran szinte felesel vele.
Ismerje meg fellépő művészeinket!
DRAHOS Béla Liszt Ferenc-díjas karmester, fuvolaművész, habilitált egyetemi tanár, Székesfehérvár díszpolgára.
Nyolcéves kora óta fuvolázik, 1966 óta a Kaposvári Szimfonikus Zenekar tagja, 1967-től a Kaposvári Csiky Gergely Színház első fuvolása. 1971-ben elnyerte a Concertino Praha 71 nemzetközi zenei verseny első díját, '72-ben a Magyar Televízió Fuvolaversenyének fődíját, '73-ban Pozsonyban az UNESCO nagydíját. 1973 és 1978 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatja tanulmányait. Ekkor választották a Magyar Állami Operaház első fuvolásának. 1976 és 1993 között a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólófuvolistája. 1976-ban megalapítja a Rádiózenekar Fúvósötösét, amellyel 1979-ben elnyerik a Colmari Fúvósötös Verseny fődíját. Szólistaként, kamarazenészként és zenekari tagként számos koncertet ad a világ legrangosabb koncerttermeiben, mint például a londoni Barbican Centerben, a New York-i Carnegie Hallban, a tokiói Suntory Hallban, a Moszkvai Konzervatóriumban, a müncheni Hercules Saalban, a salzburgi Festspielhausban, a Berlini Filmarmóniában. 1988-ban a New Zealand Symphony Orchestra szólistájaként Új-Zélandon vendégszerepel, majd szólóesteket ad Berlinben és Párizsban. 1990-ban Mozart összes fuvolaversenyét lemezre veszi a Hungarotonnal. Karmesteri ambíciói erősödnek Bernstein, Matacic, Inbal, Doráti, Gardelli, Ferencsik irányítása alatt játszva, így 1991-ben beiratkozik Karl Österreicher mesterkurzusára Bécsben, és biztatására még ebben az évben bemutatkozik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara élén, majd az Állami Hangversenyzenekart dirigálja Eisenstadtban. Közben a Kaposvári Szimfonikus Zenekar vezető karnagya lesz, 1993-ban a Magyar Állami Hangversenyzenekar szólófuvolistája és Kobajashi Ken-Ichiro karmester asszisztense. Ezzel a zenekarral karmesterként Angliában, Németországban és Ausztriában turnézik. Megalapítja a Nicolaus Esterházy Sinfonia zenekart, és a Naxos lemezkiadóval felveszik Beethoven majd Haydn összes szimfóniáját. Karmesteri pályafutása során a Rádiózenekart, valamint a MÁV Szimfonikusokat is dirigálja.
VILLÁNYI Dániel, zongoraművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett BA diplomát 2010-ben, ahol mesterei Dráfi Kálmán, Kemenes András, Wágner Rita és Gulyás Márta voltak.
Tanulmányait a weimari Hochschule für Musik Franz Liszt falai között Szokolay Balázs és Larissa Kondrateva növendékeként, majd a tel-avivi Buchmann-Mehta School of Music intézményében Emanuel Krasovsky mellett folytatta. 2013-ban Weimarban megszerezte MA diplomáját is, s ugyanitt felvételt nyert a legmagasabb szintű szólistaképzésre, a Konzertexamenre. Napjainkra már számos nagy sikerű szóló, nagyzenekari és kamarazenei koncertfellépést tudhat maga mögött, olyan kiemelkedő komolyzenei eseményeken és helyszíneken, mint például az ECHO „Rising Stars” nemzetközi koncertsorozata a Művészetek Palotájában. Föllépett Németországban a Jénai Filharmonikus Zenekar szólistájaként, s egyebek mellett Bécsben is több nagy sikerű koncert áll már háta mögött. Karrierjének kiemelkedő állomására 2018-ban került sor, mikor Európa egyik legjelentősebb klasszikus zenei fesztiválján, a Német Rheingau Musik Festivalon előadta Bach Goldberg-Variációit. Kamarazenészként olyan jeles parterekkel játszhatott együtt, mint Fejérvári Zoltán, Mohai Bálint vagy Lydia Rinecker. 2022-ben jelenik meg első szólólemeze az Austrian Gramophone gongozásában.
A hangverseny a Magyar Kodály Társaság Pécs-Baranyai Tagcsoportja, a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI és a Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg.
Facebook-esemény:
https://cutt.ly/lOEBxQW
Szeretettel várjuk!
Jegyek
Belépőjegy: 2000 Ft, PTE Polgár-jegy 1000 Ft, PTE MK szakmai jegy / Nyugdíjas jegy 500 Ft, CAMERATA bérlet hangversenye
Bővebb információ:
Jegyértékesítés