Potenton Alapítvány
Hírlevélre feliratkozás
Kapcsolat
Rólunk
  • Potenton Alapítvány
  • Koncertek
  • Jegyvásárlás
  • Helyszínek
  • Galéria
  • Hírek
  • English
Kamarakoncert-sorozat
2021. november 18., csütörtök, 19:00

FARKAS Gábor Liszt-díjas zongoraművész koncertje

MŰSOR:

Franz Schubert: Négy impromptu D. 935, Op. 142.
f-moll No.1 | Asz-dúr No.2 | B-dúr No.3 | f-moll No.4
 
SZÜNET

Franz Schubert - Liszt Ferenc: Soirées de Vienne No. 7.
Robert Schumann - Liszt Ferenc: Widmung
Frédéric Chopin - Liszt Ferenc: Meine Freuden
Liszt Ferenc: Ave Maria
Liszt Ferenc: Valse Impromptu
Johann Strauss - Alfred Grünfeld: Soirées de Vienne

 
Schubert nyolc Impromptu-je két sorozatban jelent meg. Az 1839-ben Liszt Ferencnek dedikált op. 142. Impromptu-sorozat első és utolsó darabja azonos hangnemben van, így felmerült az a kérdés, hogy vajon álcázott négytételes szonátáról van-e szó. Schubert maga a névválasztással tette egyértelművé, hogy nem, és azóta a kutatások is jelentős különbségeket mutattak ki a szerző egytételes és többtételes művei között. A Lisztnek ajánlott kompozíciók után három Liszt-átirat következik. A komponista közel száz kollégája darabjait dolgozta át, főként szóló zongorára. Schubert többszáz rövid, szórakoztatásra szánt táncdarabot írt zongorára, amelyek - funkciójuknál fogva - gyakran kissé sablonosak voltak, ám a rengeteg darab között találhatók igazi gyöngyszemek is. Liszt ezekből választott kilenc tételt, amelyet kifinomult érzékkel dolgozott át szórakoztató zenéből hangversenytermi opusszá. A sorozat 7. darabja szólal meg a hangversenyen.

Schumann Widmung című jól ismert, érzelmes dalát Liszt "szerelmi dal" alcímmel ellátva zongoraművé dolgozta át. Csakúgy, mint Chopin rövid dalát, amelyet terjedelmes közjátékokkal és variációszerű részletekkel dúsított fel. Két saját Liszt kompozíció után az utolsó érdekes összefonódás a hangversenyen Alfred Grünfeld Strauss-parafrázisa, jól ismert keringőmelódiáival. Bár az utolsó mű kivételnek tűnik, a koncert műsora kétséget sem hagy afelől, hogy Liszt a zongoraművészet megkerülhetetlen figurája: humoros túlzással állíthatjuk, hogy azt a művet, amit nem írt át, azt neki ajánlották, vagy hasonlóan dolgozták át, mint ahogy ő tette volna.

FARKAS Gábor Liszt- és Junior Prima-díjas zongoraművész, 2005-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneakadémián. Ezt követően 2014-ben doktori fokozatot szerzett, ahol mesteriskolabeli mentora Kocsis Zoltán volt. Számos nemzetközi zenei verseny, köztük a 2003-as Magyar Rádió Zongoraverseny, valamint a 2009-ben, Weimarban megrendezésre került 63. Nemzetközi Liszt Zongoraverseny győztese. 2015-ben elnyerte a New York Concert Artist & Associates versenyének fődíját is, melynek eredményeképpen nagy sikerrel debütált 2016-ban New Yorkban a Carnegie Hallban. A világ olyan kiemelkedő koncerttermeiben lépett már színpadra, mint a velencei Teatro la Fenice, a brüsszeli BOZAR, a berlini Konzerthaus, a madridi Auditorio National de Music, vagy a shanghaji Oriental Art Center. Ezenkívül nemzetközi fesztiválok, köztük a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a zwickaui „Schumann Fesztivál”, a weimari „Pélerinages Fesztivál” a pekingi „Musicathlon”, és a „Kaposfest” rendszeres vendége. Olyan kiemelkedő karmesterekkel dolgozott együtt, mint Kocsis Zoltán, Fischer Ádám, Olli Mustonen, Philippe Bender, George Tchitchinadze, Olaf Henzold, Kobayashi Ken-Ichiro, vagy Vásáry Tamás. Első albuma, „An Evening with Liszt” címmel jelent meg a Warner Music Hungary gondozásában 2008 novemberében, amely elnyerte a rangos „Grand Prix du disque” díjat, valamint a Franz Liszt International Society „2009 legjobb Liszt felvétele” elismerését. Ezt számos további lemezkiadvány követte, köztük 2017-es megjelenésű szólóalbuma Liszt műveiből a Steinway & Sons Records kiadásában, valamint ugyanezen évben Schumann albuma a Hungaroton, illetve Farkas Ferenc Piano Concertino című művének felvétele a Toccata Classics, London gondozásában. 2017-től a Steinway & Sons Records new yorki, hamburgi és budapesti képviselete egyhangúlag Steinway Artist-tá választotta, s további lemezfelvételekre kérte fel. Szintén 2017-ben a művész óriási megtiszteltetésként elfogadta állandó professzori kinevezését a Tokyo College of Musicban, amelynek ezzel első európai és egyben legfiatalabb mesterévé vált. Farkas Gábor lett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetője a 2020/21-es tanévtől, valamint mostantól ő irányítja a Doktori Iskola Billentyűs és Akkordikus alprogramját is.  Hatalmas megtiszteltetés Gábor számára, hogy a nagy múltú Alma Mater kiemelkedő vezető tanárainak munkáját folytathatja.  Családjával nyár végén visszaköltözött Magyarországra, vendégprofesszorként azonban továbbra is folytatja oktatói tevékenységét a Tokyo College of Music-ban.

A művész legújabb lemezfelvétele és az azt bemutató koncertek - Chopin Balladák és Impromptuk (Hungaroton) - 2019. júniusi megjelenése óta óriási szakmai és közönségsikernek örvend.  Szintén ez évben elnyerte a rangos Aoyama Művészeti Díjat, amit az év legjobb hangversenyéért adományoztak a művésznek Japánban.




A hangverseny a Potenton Alapítvány, a PTE MK ZMI, és az MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Művészeti Munkabizottságának közös szervezésében valósul meg.
Támogatja a Magyar Művészeti Akadémia.

 
      

 

 

 

Jegyek

Belépőjegy: 2000 Ft, PTE polgár jegy 1000 Ft, PTE MK szakmai jegy / Nyugdíjas jegy 500 Ft
CAMERATA bérlet hangversenye

Online jegyvásárlás

Helyszín

ZMI Liszt Ferenc Hangversenyterem, Zsolnay Kulturális Negyed
7630 Pécs, Zsolnay Vilmos út 37.

Oszd meg másokkal!

Plakát

Olvass minket!

Hírlevél feliratkozás

Elsőként értesítünk legújabb hangversenyeinkről és koncertjeinkről.

Adatkezelési tájékoztatónk.

Kövess minket!

PTE-MK Zeneművészeti Intézet

Keress minket!

Potenton Alapítvány
ZMI

Potenton Alapítvány

7621 Pécs, Szent István tér 17.

info.potentonalapitvany@gmail.com 

PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézet

Székhely: Pécs, Zsolnay Vilmos út 37.
Levelezési cím: 7630 Pécs, Zsolnay Vilmos u. 16.

www.art.pte.hu/zmi