Fazioli zongoraavató hangverseny
Egyenesen Olaszországból érkezik a zongorák Stradivárija.
Az ünnepi koncerten kiemelkedő hazai zongoraművészek játékát hallhatjuk.
Stradivari neve még azok előtt is ismert, akik egyébként nem járatosak a zenében. Paolo Fazioli és szakemberekből álló csapata az észak-olaszországi Sacilében olyan zongorát alkotott, amely méltó párja Stradivari híres mesterhegedűinek. A két hangszermárkában nemcsak a kiváló minőség, hanem a felhasznált fa típusa is közös: mindkettő a Sacilétől közel száz kilométerre található Fiemme-erdő különleges lucfenyőiből készült. A Fazioli-hangszereket manufaktúrás rendszerben egyenként, kézzel készítik a harmincöt fős sacilei műhelyben, amely eredetileg Fazioli apjának bútorgyárára épült rá.
A Zeneművészeti Intézet 2017. őszén vásárolt Fazioli zongorájának ünnepi avató koncertjén kiemelkedő hazai zongoraművészek játékát hallhatjuk. A hangszer életrevalóságát jól mutatja, hogy mennyire különböző hangzásokat, színeket, játékmódokat álmodtak bele az egyes szerzők, s ezeket az avatott kezek miként tudják életre kelteni. Valószínűleg nem a véletlen műve, hogy az f287-as modell a „Merlin a varázsló” becenevet kapta...
BÁNKY József, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett zongoraművész
FODOR Gabriella, zongoraművész
HOLICS László, zongoraművész
KIRÁLY Csaba, Liszt-díjas zongoraművész
KURUCZ Tünde, zongoraművész
ROHMANN Imre, zongoraművész
Johann Sebastian BACH – LISZT Ferenc: a-moll prelúdium és fúga, BWV 543
Domenico SCARLATTI: A-dúr szonáta, K. 24
Wolfgang Amadeus MOZART: C-dúr szonáta, K. 309, I. tétel
LISZT Ferenc: Un sospiro
Frédéric CHOPIN: Két prelűd
Claude DEBUSSY: Három prelűd
- Ködök
- A holdfényes audienciák terasza
- Tűzijáték
Improvizáció
Franz Schubert: f-moll fantázia
Claude Debussy: La mer c. szimfonikus vázlatai négy kézre a szerző átiratában
A hangverseny első feléről készült felvétel itt tekinthető meg:
A hangverseny második fele:
BÁNKY József zongoraművész, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Pécsi Tagozatának nyugalmazott tanszékvezető tanára. Előadóművészként több jelentős versenymű és szólóciklus pécsi bemutatója fűződik nevéhez. Tanárként jelenleg, mint megbízott egyetemi oktató, éppen hatvanötödik tanévét kezdi. Számos állami és városi díj, illetve kitüntetés birtokosa, 2016 óta Pécs város díszpolgára.
FODOR Gabriella zongoraművész, egyházzeneművész a Pécsi Művészeti Szakközépiskolából indult, diplomáit és DLA fokozatát a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte zongora, majd egyházzene szakon. Ösztöndíjasként folytatta tanulmányait az Illinois State University zenei tanszékén, ahol 1996-ban megnyerte az ISU Concerto versenyt. Számos koncertet adott Illinoisban, Észak-Karolinában, és a Blue Ridge Community College nagytermében. Kamarazenészként, szólistaként, valamint karnagyként is rendszeresen koncertezik Magyarországon és külföldön. 1994-től a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar oktatója, egyetemi adjunktus
HOLICS László 1991-ben nyert felvételt a Zeneakadémia előkészítő tagozatára, tanulmányait itt folytatta egészen a doktori képzésig. Már zeneakadémistaként átvehette a rendkívüli tehetségeknek járó Bíró Sári díjat. Számtalan nemzetközi verseny díjazottja, koncertezik itthon és külföldön, rendszeresen részt vesz a Pannon Filharmonikusok produkcióiban. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar oktatója, egyetemi adjunktus.
KIRÁLY Csaba orgonaművészi diplomáját 1989-ben, a zongoraművészit 1990-ben szerezte meg, több hazai és nemzetközi zongoraverseny első helyezettje volt. 2003-ban művészeti tevékenységéért Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki. Gyakran készít orgonaátiratokat nagy szimfonikus, oratorikus művekből. 2005-ben a Magyar Liszt Ferenc Társaság főtitkára lett, majd 2013-tól a Társaság elnökévé választották. Magyarországi koncertjein túl sikerrel szerepelt Európa szinte valamennyi országában, Japánban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Dél-Koreában, Kínában, Egyiptomban, Indiában, Irakban és Kubában. 2002 óta zongora és orgonatanárként tanít a PTE Művészeti Karán, valamint témavezető a Művészeti Kar Doktori Iskolájában.
KURUCZ Tünde zongorát és kamarazenét Zempléni Kornélnél, Rados Ferencnél és Rohmann Imrénél tanult Budapesten, majd a bécsi Zeneakadémián Paul Badura-Skodánál. Miután 1988-ban megnyerte a Salzburgban rendezett Nemzetközi Mozart Zongoraversenyt, elkezdett intenzíven koncertezni. Együtt lépett fel Thomas Zehtmairral a Salzburgi Nyári Fesztiválon és Végh Sándor irányítása alatt játszott a Mozart-héten 1990-ben. A következő elismerését 1991-ben szerezte, amikor második helyezést ért el a müncheni ARD-Duó-Versenyen Mayumi Seiler kamarapartnereként. Ez a siker segítette karrierét: koncertezett Kanadában, Japánban és Európában olyan partnerekkel, mint Karl Leister, Erich Höbarth, David Geringas, Thomas Riebly, Heidi Litshauer és férjével Rohmann Imrével, kivel zongoraduót játszik. Színpadi tevékenységei mellett professzor a salzburgi Mozarteumban, zongorát és kamarazenét tanít.
ROHMANN Imre 4 évesen kezdett zongorázni, majd a Bartók Béla Konzervatóriumban folytatta iskoláját zeneszerzéssel kiegészítve. Ezt követően a Liszt Ferenc Zeneakadémián tanult zongorát és kamarazenét. 1980-81 között vezénylést tanult a bécsi Zeneakadémián. Számos nemzetközi zongoraverseny első helyezettje. 1974 óra koncertezik külföldön, mint a legkiemelkedőbb szimfonikus zenekarok szólistája, vagy mint neves művészek kamarapartnere. Tanított a Liszt Ferenc Zeneakadémián Budapesten, a berlini Hochschule der Künste-ben, 1990-óta pedig a salzburgi Mozarteum zongora professzora, ahol jelenleg is él. 1976-óta szinte évente látogatott el Japánba koncertezni és mesterkurzusokat tartani. 2001 óta a spanyolországi Alcala de Henares Egyetem vendégprofesszora. Átiratai az Edition Simonffynál, Schott Music Mainz kiadónál jelentek meg. 2002 óta vezényli a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusokat.
A Pannon TV képes összefoglalója itt tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=DLeFbQWIcR8
Bővebbi információ a FAZIOLI zongorákról: http://fazioli.com/
Jegyek
Belépőjegy: 2000 Ft
Nyugdíjas jegy: 500 Ft
PTE MK dolgozók és hallgatók számára szakmai jegy: 500 Ft
Jegyek a www.jegymester.hu oldalon, vagy a Zsolnay Örökségkezelő NKft. Infopontjain illetve 1 órával koncert előtt a Hangversenyterem bejáratánál kaphatók.