Kodály Társaság Nem sokaság, hanem lélek c. koncertsorozata
Fellépők:
BREINICH Beáta operaénekes
HORVÁTH István operaénekes
KÖRTESI András KÓTA-díjas zongoraművész
DEMJÉN József gordonka szakos hallgató (PTE)
Pécsi Nosztalgia Kórus vezényel KERTÉSZ Attila Liszt-díjas, Artisjus-KÓTA-díjas karnagy
Andor Ilona Nőikar, valamint a Marczibányi téri Kodály Iskola Leánykara
Vezényelnek: B. Horváth Andrea KÓTA-díjas, Őri Csilla Artisjus-díjas, Uhereczky Eszter Artisjus-díjas karnagy
Vikár Béla Vegyeskar Ludmány Géza Artisjus-díjas karnagyBajai Liszt Ferenc Kórus Makkai Gézáné KÓTA-díjas karnagy
Szabolcsi Bence szerint Kodály Zoltán vokális kompozícióival felfedezte a magyar szó sajátos, önálló törvényekkel bíró zenéjét. Ehhez a felfedezéshez nyelvészeti ismeretein túl a magyar népdalok – az eredeti parasztdalok, amelyek nem azonosak a népies műdalokkal, a cigánynótákkal és a verbunkossal – szolgáltatták a legfőbb táptalajt. Kodály a népdalt nem természeti jelenségként érzékeli, mint Bartók. Számára a népzene a maga történelmiségével, „ősi” mivoltával teremt értéket, s így lehet alapja egy kultúrának, bázisa egy máig – és bízunk benne, hogy még sokkal tovább – élő hagyománynak. Műveit a népdalok különböző mélységben hatják át. Az egyszerű népdalfeldolgozásokban a tiszta, eredeti dallamokat csupán alátámasztják az általa komponált harmóniák. De még a népi dallamot egyáltalán nem tartalmazó kompozícióit is áthatja valami, amiből – Bartók szavaival – ugyanaz a levegő árad, mint a parasztzenéből. Hogy Kodály a népdalt történelmi jelenségként kezeli, mi sem erősíti meg jobban, minthogy dalainak gyakran olyan régi időmértékes verseket választ, amelyek nem csupán történetiségükben, de hanglejtésükben, gondolatvilágukban is összekapcsolódnak a népdalokkal. Így mégis, ezek a „megkésett melódiák” nagyon is frissekké válnak a mester kezeiben.
HORVÁTH István: Énekművészi diplomáját a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán szerezte Bukszár Márta osztályában. Eközben indult el operaénekesi pályafutása a Pécsi Nemzeti Színház operatársulatában, majd Almaviva gróf szerepében debütált Rossini A sevillai borbély című operájában Miskolcon. Az Ory grófja címszerepét nagy sikerrel énekelte a Szegedi Nemzeti Színházban és a Budapesti Tavaszi Fesztiválon. Bel canto szerepek, mint például Ernesto (Don Pasquale), Fenton (Falstaff) és más tenor szerepek, mint például Fenton (A windsori víg nők), Rodolfo (Bohémélet) egész sorát énekelte el. A Kocsis Zoltán által vezetett Nemzeti Filharmonikus Zenekar rendszeres vendégművésze: fellépett velük Brüsszelben és Rómában, ahol XVI. Benedek pápának énekelt Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából. Közös munkájuk során több olyan ritkán játszott darabot adtak elő, mint Schönberg Mózes és Áron (Jüngling szerepében), Richard Strauss Daphne (Leukipposz szerepében) című műve. 2010 óta a Magyar Állami Operaház szólistája. Hazai fellépések és szólóestek mellett fellépett Európában, valamint Észak- és Dél-Amerikában. Szólistaként több zenekar vendége, illetve olyan fesztiválok sikeres résztvevője, mint a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Nemzetközi Bartók Fesztivál Szombathelyen, a Bartók Plusz Operafesztivál Miskolcon, a Margitszigeti Szabadtéri Játékok és a VeszprémFest. 2012-ben Selmeczi György és a Kolozsvári Magyar Opera felkérésére Orbán György Pikkó hertzeg című darabjának címszerepét énekelte CD-re. Operaszínpadon partnerei között olyan neves művészek szerepelnek, mint Rost Andrea, Miklósa Erika, Kocsis Zoltán, Juan Pons, Roberto Scandiuzzi és Roberto Abbado.
KÖRTESI András Marosvásárhelyen született, első zongoratanára Szarvady Irén volt. A bukaresti Ciprian Porumbescu Zeneakadémián 1980-ban diplomázott Halmos György és Constantin Ionescu-Vovu tanítványaként. 1989 októbere óta él családjával Pécsett. A 2001-2002-es tanévben Fulbright ösztöndíjasként az Egyesült Államokban tartózkodott, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneiskola tanszakvezető zongoratanára, a PTE Művészeti Karán óraadó zongorakísérő a magánének tanszéken, a Doktori Iskola hallgatójaként Bartók és Kodály kórus- és dalirodalmának zongorakísérői vonatkozásait kutatja.Kertész Attila felkérésére az elmúlt közel 30 évben rendszeres közreműködője zongorakísérőként a Bartók Béla Leánykar fellépéseinek.
Kórusok:
Andor Ilona Baráti Társaság Kodály Kórusa - a Ranolder Intézet és a Leövey Klára Gimnázium fennállásának 120 éves évfordulója alkalmából - Andor Ilona karnagy és zenepedagógus híres, 1949-ben alapított Kodály Kórusának utódaként alakult meg 1995 őszén. A kórus alapító tagjai és karnagya B. Horváth Andrea - Andor Ilona tanítványai voltak, akik azóta is Andor Ilona és Kodály Zoltán szellemi örökségét ápolják itthon és külföldön egyaránt. A Kodály Kórus - a KÓTA és a Magyar Kodály Társaság zenei szervezetek tagjaként - koncerttermekben, múzeumokban, templomokban önálló koncerten vagy más kórusokkal közösen szerepel, évente az Alma Mater rendezvényein, évfordulókon is fellép. Hazai előadásokon kívül négy alkalommal jártak koncertkörúton Olaszországban - 1998-ban II. János Pál pápa audienciáján énekeltek. Belgiumban, és Németországban kortárs belga szerző művét mutatták be. Határontúli kórusokkal közös koncerteken énekeltek Erdélyben, Felvidéken és Vajdaságban is. A Kodály Kórus 1995 óta repertoárját folyamatosan bővíti, feladatának tekinti Kodály és Bartók művein kívül kortárs magyar és külföldi szerzők műveinek bemutatását. Ezenkívül ifjúsági kórusok, fiatal szólisták munkáját támogatják. A kórus állandó szólistája Breinich Beáta énekművész. Horváth Andrea szerkesztésében 2000-ben "Egy mindenkiért, mindenki egyért" címmel Andor Ilonáról szóló Emlékkönyvet jelentettek, melynek folytatásaként 2015-ben "111-Képek,emlékek,gondolatok - in Memoriam Andor Ilona" címmel újabb kötetet adtak ki. 2002-ben és 2018-ban "...annyi áldás szálljon." címmel két emlék CD-t adtak ki Andor Ilona által a 70-es években vezényelt legszebb Kodály és Bartók rádiós felvételekből. Önálló felvétellel "Köszöntő" címmel 2006-ban CD-t,2011-ben jubileumi DVD-t, 2013-ban "Énekszó, Zeneszó" címmel újabb CD-t jelentettek meg. A Kodály Kórus jelenlegi karnagya, B. Horváth Andrea, aki a budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium 33 évig vezető tanára volt. Zenepedagógiai munkásságáért - a KÓTA és a Magyar Kodály Társaság számos elismerő oklevele mellett - 2008-ban a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjét, 2016-ban KÓTA Életműdíjat vehetett át, mellyel a hazai zeneoktatás és közel négy évtizedes olaszországi Kodály szemináriumokon tartott munkáját is elismerték. 2017-ben és 2019-ben Kínában tartott Kodály módszerről workshopokat. 2018-ban a Magyar Kodály Társaság társelnökké választotta. Az Andor Ilona Baráti Társaság Kodály Kórusa és karnagya, B. Horváth Andrea 2018-ban több, mint két évtizedes hagyományőrző, közösségteremtő, kiemelkedő zenei tevékenységért Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díjban részesült.
Marczibányi téri Kodály Iskola Leánykar Az iskola napi működésében az alapító, Kodály Zoltán által megálmodott, Éneklő Magyarország egyik utolsó végváraként ma is a kóruséleté a főszerep. Őri Csilla és dr. Uhereczky Eszter Artisjus-díjas karnagyok 2000 óta vezetik közösen a kórusokat, amelyek évtizedek óta eredményes résztvevői a hazai és nemzetközi versenyeknek, fesztiváloknak. A Magyar Örökség Díjjal, valamint Magyar Művészetoktatásért Díjjal kitüntetett Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola egyike azoknak az intézményeknek, amelyek a mai rohanó, lélekvesztett világunkban megpróbálják őrizni a Kodály Zoltán által kijelölt hagyományokat, amelyek elsődleges célja az érzelmi intelligencia kialakítása a művészeti nevelésen, ezen belül a kóruséneklés magas színvonalának megteremtésén keresztül.
Vikár Béla Vegyeskar 91 éve – a zeneszerető emberek nagy örömére – az 1924-1925-ös évadban elkezdte működését a kaposvári Vikár Béla Vegyeskar jogelődje, az Iparos Dalárda. A sok próba és a fellépések újabb és újabb sikerekhez vezettek. A rendszeres hazai hangversenyek mellett számos nagyhírű nemzetközi fesztiválon vettünk részt kiemelkedően jó eredménnyel. Mára Európa-hírű, örökös, kiváló hangversenykórus minősítéssel rendelkezik kórus. Az elmúlt évtizedek alatt olyan kiváló művészek társaságában szerepeltünk, mint Jancsó Adrienne, Margitai Ági és Kútvölgyi Erzsébet színésznők, Dárdai Árpád, Drahos Béla, Kerényi Gábor, Howard Williams, Medveczky Ádám karnagyok, valamint Bárdos Lajos, Daróczi Bárdos Tamás, Farkas Ferenc, Halmos László, Karai József és Rózsa Pál zeneszerzők. Az 50-60 fős együttes férfikarként működött a II. világháborúig. 1945 után újjászervezték a kórust és 1962-ben a Zeneakadémián már, mint Vikár Béla Vegyeskar mutatkoztunk be. 1964-től Zákányi Zsolt Liszt díjas karnagy vezette az énekkart 36 éven keresztül. Munkája, igényessége alkalmassá tette a kórust nemzetközi megmérettetésekre is. Az ő visszavonulása után, 2000 novemberétől Ludmány Géza a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével kitüntetett, Artisjus-díjas karnagy - aki az ének-zenei kultúra elkötelezett híve vezeti az énekkart. Hangversenyeket szervezünk Kaposváron és Somogy megyében, közreműködünk hátrányos helyzetű települések közművelődési programokkal való ellátását célzó rendezvénysorozatok megvalósításában is. Az elmúlt évtizedek alatt - a külföldi versenypódiumoktól az itthoni legkisebb falvak színpadáig - igyekeztünk bemutatni az egyetemes és a magyar kórusirodalom legszebb gyöngyszemeit hallgatóságuk nagy örömére. Számunkra azonban a legnagyobb elismerést a mindenkori közönségük tetszésnyilvánítása, tapsa jelentette. Ennek bizonyságául 2012-ben megyei príma díjjal jutalmazott meg bennünket a hálás közönség. A kórus sok feladatot lát el a mai napig is, ezt bátran nevezhetjük missziónak. Közülük is kiemelkedő hazai küldetéseink: falunapok, templomavató, szolgálat a városért, a megyéért, jótékonysági hangversenyek mozgássérült fogyatékosok részére, testvérvárosi kapcsolatok ápolása.
Bajai Liszt Ferenc Kórus A Bajai Liszt Ferenc Énekkar jogelődje a “Bajai Dal- és Zeneegylet” volt, amely 1861-ben alakult, a XX. század viharaiban többször feloszlott, majd Dalkedvelők Egyesülete, később Bajai Daloskör néven újjá szerveződött. Azt énekkar mellett többször feltűntek más daloskörök, mint pl. az Iparos Dalárda, Munkásdalárda, Szakszervezeti Dalárda, Polgári Dalegylet, így szinte biztosak lehetünk abban, hogy a bajaiaknak mindig igényük volt az együtt muzsikálásra. Később, 1948-ban egyesültek a különböző bajai dalárdák, majd ezt követően 1955-ben a József Attila Művelődéi Központ vette a szárnyai alá a kórüst. Három évvel később szerveződött meg a jelenlegi vegyeskar, amely azóta megszakítás nélkül működik. Az együttes 1961-ben a 100 éves évfordulón Vígh László, a Bajai Tanítóképző Főiskola tanára vezetésével vette fel Liszt Ferenc nevét. Eredményekben gazdag 35 évet köszönhetett neki az énekkar. Nyugdíjba vonulásakor a kórustól is elbúcsúzott. A jelenleg 50 tagot számláló énekkar énekesei hetente két estéjüket szentelik ennek a nemes kedvtelésnek, amellyel a zenekedvelő közönségnek is örömet tudnak szerezni.
A Pécsi Nosztalgia Kórus az elmúlt négy év egy-egy hónapjában, felnőtt hölgyekből és urakból szerveződött 4-5 kórus próbára és az azt követő szereplésekre. Közös bennük, hogy nagyon szeretnek énekelni, hisznek a zene mindenható, közösségformáló erejében és az elmúlt évtizedekben Kertész Attila volt a karnagyuk. Jeles kórusokban – Bartók Béla Leánykar, Kodály Zoltán Ifjúsági Vegyeskar, Mecsek Kórus, Mecsek Női Kar – énekeltek, kiemelkedő eredményeket elérve külföldi és magyarországi nemzetközi versenyeken, a Magyar Rádió „Éneklő Ifjúság” és a Helikon versenyein. A négy kórus tagjaiként bejárták egész Európát hírnevet szerezve a magyar kórusmuzsikának. Nagy részben a Kodály Zoltán Gimnázium ének-zene tagozatos diákjai és páran a Széchenyi Gimnázium diákjai voltak.
A koncertsorozat részei:
2022.11.09 18:00 Budapest Nádor Terem
Műsor:
Köszöntő beszéd: Prof. dr. Vas Bence, a Magyar Kodály Társaság elnöke
- Tatai Nóra – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Szölöhegyen keresztül
Ludaim, ludaim
Árva madár
A nővérek
A csitári hegyek alatt
- Körtesi András – zongora
Kodály Zoltán: op.11 Tranquillo – Székely nóta – Rubato
- Demjén József – gordonka
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Lírikus románc
- A Marczibányi téri Kodály iskola Leánykara
vezényel: Uhereczky Eszter
Szentséges Szűz Mária - népdal – előadja: Barabás Sára
Orbán György: Szelíd erdők
Karai József – József Attila: Áldalak búval, vigalommal
- Pál Botond – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Most jöttem Erdélyből
Puciné
Megégett Rácország
Mezei dal
Katona vagyok én
Arról alul
- Marczibányi téri Kodály iskola Leánykara
Kodály Zoltán: Ave Maria
Pange lingua Előadják: a Kodály iskola végzősei:
Sztankó Luca, Barabás Sára és Demecs Mátyás
- Összkar (Kodály Iskola kórusa és Andor Ilona Baráti Társaság Kodály Kórusa)
2022.11.10 19: 00 Pécs, Liszt Ferenc Hangverseny terem Zsolnay Negyed
Műsor:
Köszöntő beszéd: Prof. dr. Vas Bence, a Magyar Kodály Társaság elnöke
- Tatai Nóra – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Szölöhegyen keresztül
Ludaim, ludaim
Árva madár
A nővérek
A csitári hegyek alatt
- Körtesi András – zongora
Kodály Zoltán: op.11 Tranquillo – Székely nóta – Rubato
- Demjén József – gordonka
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Lírikus románc
- Pál Botond – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Most jöttem Erdélyből
Puciné
Megégett Rácország
Mezei dal
Katona vagyok én
Arról alul
- Pécsi Nosztalgia Kórus
Bárdos Lajos: Régi táncdal
Kodály Zoltán: Szép könyörgés (Balassi Bálint)
Kodály Zoltán: Fölszállott a páva (Ady Endre)
Kocsár Miklós: Salve Regina
Kodály Zoltán: Adventi ének
2022.11.11. 18: 00 Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola
Műsor:
Köszöntő beszéd: Prof. dr. Vas Bence, a Magyar Kodály Társaság elnöke
- Tatai Nóra – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Szölöhegyen keresztül
Ludaim, ludaim
Árva madár
A nővérek
A csitári hegyek alatt
- Körtesi András – zongora
Kodály Zoltán: op.11 Tranquillo – Székely nóta – Rubato
- Bertalan Csongor – gordonka
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Lírikus románc
- Pál Botond – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Most jöttem Erdélyből
Puciné
Megégett Rácország
Mezei dal
Katona vagyok én
Arról alul
- Vikár Béla Vegyeskar
Kodály Zoltán: Köszöntő
Adventi ének
Naphimnusz
Nádasdy Kálmán: Az angyal énekel
Járdányi Pál: A bujdosó madár (kis vk. vált.)
Bárdos Lajos: Ablak alatt
2022.11.12. Baja 18:00 Paduai Szt. Antal - Plébániatemplom
Műsor:
Köszöntő beszéd: Prof. dr. Vas Bence, a Magyar Kodály Társaság elnöke
- Tatai Nóra – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Szölöhegyen keresztül
Ludaim, ludaim
Árva madár
A nővérek
A csitári hegyek alatt
- Körtesi András – zongora
Kodály Zoltán: op.11 Tranquillo – Székely nóta – Rubato
- Bertalan Csongor – gordonka
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Lírikus románc
- Pál Botond – ének
zongorán közreműködik: Körtesi András
Kodály Zoltán: Most jöttem Erdélyből
Puciné
Megégett Rácország
Mezei dal
Katona vagyok én
Arról alul
- Bajai Liszt Ferenc Kórus
Giulio Caccini: Ave Maria
Kodály Zoltán: Pünkösdölő
Ének Szent István királyhoz
Adventi ének
Wolf Péter: Ave Maria
Jegyek
Ingyenes, regisztrációhoz kötött előadás.
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com
Regisztráció