Zenei Világnap hangverseny a Budapesti Monteverdi Kórus és a Pécsi Kamarakórus közös koncertje
Monteverdi Kórus:
Kodály Zoltán: Sík Sándor Te Deuma
Szőnyi Erzsébet: Virágfüzér (Weöres Sándor) Ősbemutató
Nógrádi László: Te Deum Ősbemutató
Francia kórusdalok P. de Ronsard verseire
Cl. Monteverdi művek O. Rinuccini és G. Boccaccio verseire
Gabriel Fauré: Cantique de Jean Racine
J. Rheinberger: Abendlied zu Gott Luk. 24, 29
A. Caldara: Te Deum
Pécsi Kamaraskórus:
G. Rossini: O salutaris hostia
Ch.V. Stanford: Beati quorum via
E. Grieg: Ave, maris stella
F. Biebl: Ave Maria
F. Mendelssohn-Bartholdy: Hőr mein Bitten
Összkar:
Tillai Aurél: Bús magyar éneke (József Attila 1922) Ősbemutató
“Többszólamú éneklés, s vele párhuzamosan fejlődő halló- és felfogóképesség olyanok számára is megnyitja a világirodalom remekeit, akik semmiféle hangszeren nem játszanak. S a művek csak akkor tölthetik be létük célját, ha milliók lelkében keltenek visszhangot.” (Kodály Zoltán: Tizenöt kétszólamú énekgyakorlat, 1941) A kóruséneklés, sőt még kóruskoncertek látogatása is egyedülállóan széles palettáját tudja megnyitni a zenetörténetnek az érdeklődők előtt. Jelen hangverseny súlypontjában a barokk, a romantikus korszak és korunk muzsikája szerepel, melyet békés harmóniába fog össze a legősibb hangszer, az énekhang csengése. A hangverseny vezérfonalának tekinthető az egyik legősibb keresztény himnusz, a Te Deum végigvonulása. Ez a 4. században keletkezett magasztaló hálaadó ének gyökereiben feltételezhetőleg még mélyebbre, a vértanúk korára nyúlik vissza. A Te Deum legfontosabb mondanivalója, hogy az emberhez legméltóbb foglalatosság Isten imádata. A himnusz első részében az ég és a föld egyesül egy közös karban – ahogy a hangverseny végén a két kórus –, a második szakasz Krisztusról szól, akit a 23. zsoltár dicsőség Királyaként jövendöl, végül könyörgés szól a hívőkért, akik Krisztussal az örök dicsőségben kívánnak osztozni. A szöveg fontosságát jelzi, hogy megzenésítései végigvonulnak a zenetörténeten. E koncerten három feldolgozása is hallható: Kodály Zoltán: Sík Sándor Te Deuma, Caldara kompozíciója, és Nógrádi László szintén e szövegre írt műve, amely először kerül nyilvános előadásra ezen az estén. Ezen kívül még két mű ősbemutatójának örülhetünk: Szőnyi Erzsébet Weöres Sándor szövegre írt Virágfüzérje, és Tillai Aurél József Attila szövegen alapuló Bús magyar éneke című kompozíciója.
TILLAI Aurél: A PTE Művészeti Karának Professor Emeritusa 70 év óta tanít az egyetemen ill. annak elődjén, a Tanárképző Főiskolán, karvezetést és zeneelméletet. 1956-2000-ig vezette a Pécsi Egyetemi Kórust (korábbi nevén a Tanárképző Főiskola Vegyeskarát), a Mecsek Kórust, pedig 1965-től 1987-ig..1958-ben Dobos László barátjával közösen alapította meg a Pécsi Kamarakórust, melyet napjainkig, 64 év óta vezet. Együtteseivel bejárta Európa legtöbb országát. Nemzetközi versenyeken kereken 70 díjat nyert. A Pécsi Kamarakórussal hívta életre 1954-től kezdődően a város nevét viselő Nemezetközi Kamarakórus Fesztivált és Versenyt. Ehhez kapcsolódóan került Pécsre 1988-bqn - elsőként a vasfüggöny mögött - a X, Európa Cantat. Évtizedeken át a Pannon Filharmónikusok partnereként számos oratórium előadásában vettek részt. Kiváló karmesterekkel dolgozhattak együtt. A nagy művek közül többet - Monteverditől Kodályig - Tillai Aurél vezényelt. Tagja volt számos európai és hazai zsűrinek,nemzetközi atelier-ket vezetett. 18 lemeze jelent meg, ezek a madrigáloktól a mai magyar és francia zenéig átfogják a teljes kórusirodalmat. Közülúk három francia és egy angol cégnél jelent meg. A Bartók Rádió évenként készített velük "z"-sített felvételt, vagy élő koncertet. Művei: 2 mise, 2 Te Deum, Concertino zongorára és kamarzenekarra, 6 kantáta, vagy. zsoltár Dalok, kisebb kamaraművek, 2 vonósnégyes és mintegy 100 kórusmű, 4 kórus kötetét adták ki.
KOLLÁR Éva, A BUDAPESTI MONTEVERDI KÓRUS alapító karnagya Kollár Éva, nyugalmazott tanszékvezető egyetemi tanár, 1972. óta vezeti együttesét. Énekeseit a Budapesti Leövey Klára* Gimnázium diákjaiból toborozta, és immár 50 éve vezeti kórusát. Három kiemelkedő jubileumi hangversennyel ünnepelték a szép évfordulót. Egész Európát bejárták, számtalan Nagydíjjal, I- II- III. díjjal és kitüntető oklevéllel gazdagították a magyar kórusmuzsika hírnevét. Rádió - és TV - felvételek és 15 CD őrzi a kórus művészetét. Kollár Éva gimnáziumi tanári évei után a XI. Kerületi Zeneiskolában, Budai Tanítóképzőben, majd az ELTE Zenei Tanszékén dolgozott, mint tanszékvezető, és a Pro Musica Hungarica Vegyeskar karnagya volt. Ezzel az együttesével is számos sikert aratott itthon és külföldön. 1997-2015-ig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Ének-zene, Karvezetés tanszékét irányította, 2000-től nyugdíjazásáig a Doktoriskola Karvezetés programjának vezetője volt. Kollár Éva kilenc éven át a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének (KÓTA) elnöke volt, ma Díszelnöke, - a Magyar Kodály Társaság társelnöke volt, - ma Tiszteleti Tagja. 1994-ben Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki, 2007-ben Artisjus Díjat, 2015-ben KÓTA díjat kapott. 2014-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, 2015-ben a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetett művésze. 2021-ben a Budapesti Monteverdi Kórussal Magyar Örökség Díjban.
Közreműködik:
Illényi-Szappanos Edit, Danku Eszter, Káplán György, Jekl László – ének
Borsódy László és Félegyházi Bence – trombita
Krasznai Gáspár – zongora, continuo
Jegyek
Ingyenes, regisztrációhoz kötött előadás.
A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: koncertek.zmi@gmail.com
Regisztráció